Mit ehetek? | Székrekedés

Székrekedés

A legfontosabb az élelmi rostok bevitele. Egyes gyümölcsök, zöldségek és főzelék félék, hüvelyesek hashajtó hatását részesítjük előnyben. Tej, joghurt, kefir igen előnyös. Bőséges folyadék fogyasztás elősegíti a rendszeres széklet ürítést.

Székrekedés esetén tilos fogyasztanunk olajos magvakat, kekszféléket, kakaó, csokoládé, banánt, rizsféléket különféle darákat, puffasztott termékeket.

Székrekedés esetén fogyasztható ételeink közül itt válogathatsz

Mi a székrekedés (Obstipáció)?

Minden ember tapasztalta már élete során, hogy várunk, erőlködünk, majd fáradságos munkával elérjük a várva várt eredményt vagy sem. Ha nem vezetett eredményre, akkor másnap újabb próbálkozás és így tovább.  A végső kétségbeesés eredménye az orvos felkeresése vagy hashajtó alkalmazása.

Magyarországon a 60 év feletti lakosság kb. 30%-a, a fiatalok kb. 8%-a szenved tőle.

Székrekedésről akkor beszélünk, ha háromnál ritkább a heti székletürítés, esetleg erőlködéssel jár, vagy az ürített széklet kemény, illetve a nem teljes kiürülés érzése marad meg.

Kialakulásának leggyakoribb okai

1. Étrendi okok:

Rostszegény táplálkozás: Hazánkban is igen elterjedtek a túlfinomított élelmiszerek, amelyek rosttartalma igen csekély. Ez kisebb székletmennyiséget eredményez, ami kevésbé ingerli a bélfalat arra, hogy kifelé továbbítása.

Az élelmi rostok tulajdonképpen a növények sejtfalát alkotó, emészthetetlen anyagok, amelyek ellenállnak az emésztésnek. Szerepük abban van, hogy víz megkötésével növelik a széklet tömegét, ezzel összehúzódásra késztetik a bélfalat és így a salakanyagok gyorsabb kiürülését teszik lehetővé.

Kevés folyadék, elsősorban vízfogyasztás: A normális széklet víztartalma 70-80%. Ha szervezetünknek szükségleténél kevesebb folyadékot fogyasztunk, nemcsak a vizelet mennyisége csökken, hanem a széklet víztartalma is. A széklet egyre sűrűbbé és keményebbé válik, ami a székelést megnehezíti. ( Fontos kérdés merül itt fel, mennyi folyadékot kell naponta elfogyasztanunk? Mi a sok és mi a kevés? Erről később egy másik cikkben írunk részletese.)

Túlzott zsír és cukorfogyasztás: A fogyasztói társadalomban olcsó, ízletes és nagy energiasűrűségű élelmiszerek nagy adagjai könnyen hozzáférhetővé váltak, amelyek magas zsír és cukortartalmúak, viszont komplex szénhidrátot és rostot alig vagy egyáltalán nem tartalmaznak.

2. Életmódbeli okok

A rendszertelen életmód, a székelési inger figyelmem kívül hagyása, a széklet visszatartása. A mai stresszes, rohanó társadalmunkban hajlamosak vagyunk a széklet visszatartására (munka, utazás, vagy csak egyszerűen még gyorsan elintézek még valamit, és egyéb széklet visszatartásra „okot” adó esemény). A vastagbelünk okos és alkalmazkodik a nagyobb mennyiségű béltartalomhoz, megszokja ezt a teltségérzetet és a székelési inger elmarad. Egyszerűen ellustul. A többnapos pangás miatt a széklet tovább veszít víztartalmából, még keményebb lesz és tovább nehezíti az ürítést. Legjobb ellenszer ebben az esetben a tudatos, naponta azonos időpontban megkísérelt székletürítés, mely gyakran megoldja rövid időn belül a problémát.

Mozgásszegény életmód: Napjainkban a lakosság nagy része ülőmunkát végez, ami nem fokozza, hanem lassítja a bélmozgást és a béltartalom továbbhaladását és kedvez a székrekedés kialakulásának. Vagy ülünk, vagy fekszünk, de még a séta is gyakran elmarad, hisz a közlekedési eszközeink szinte háztól házig szállítanak.

Az Országos Táplálkozás és Tápláltsági Állapot vizsgálat (OTÁP2014) szerint a magyar lakosság több mint öt órát ül, csupán 7000 lépést tesz meg ami az ajánlás 70%-át sem teszi ki, és mindössze átlagosan napi 10 percet sportol (vagyis a többség egyáltalán nem sportol!).

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) Európai lakossági felmérés, 2014 (Elef) eredményeit ismertető kiadványa szerit, a magyar lakosság 4,5%-a végez a hét minden napján valamilyen testmozgást. A lakosság kétharmada napi tíz percet sem áldoz arra, hogy sportoljon.

 A rendszeres testmozgás fokozza a bélműködést és ezzel a béltartalom továbbhaladását, hozzájárul a megfelelő anyagcseréhez.

A napirend felborulása pl. utazás. Ilyenkor sok esetben a „nem az én vécém” érzésről van szó. Ebben az esetben nem tudunk kellő képen ellazulni, hogy a napi megszokott időhöz kötött tevékenységünket el tudjuk végezni. A helyzetet nehezíti, ha nyilvános vécéről van szó.

3. Egyéb okok

A terhesség a belek összenyomódásával jár, ami kedvez a székrekedés kialakulásának.

Ahogy öregszünk, kissé lelassul az emésztőrendszerünk, nehezebben bontja le a táplálékot és távolítja el a salakanyagokat.

 A székelés fájdalmassága pl. aranyér vagy szülés utáni gátrendellenesség, ez az állapot a széklet visszatartásra készteti az embert.

Az ágyban fekvő betegeknél nincs megfelelő testhelyzet.

A széklet mennyiségét meghatározza az étrend rosttartalma, az elfogyasztott folyadék mennyisége és a széklet baktériumtartalma. ( Hogy miért is fontosak a baktériumok és hogy tulajdonképpen honnan jönnek, mi a szerepük erről is egy következő cikkben írunk.)

Diétás terápia

A terápia több elemből áll, fontos a rendszeresség, mind az életvitel, mind az étkezés, mind a testmozgás szempontjából. Mi itt elsősorban a diéta szempontjait részletezzük.

Az étrend összetétele:

Az élelmi rost bevitelt növelni kell minimum 30-40g/ nap mennyiségre és ehhez a folyadékfogyasztást (minimum 2 liter/nap) is. Fontos megjegyezni, hogy ha a magas rosttartalmú ételek fogyasztása mellé nem társul fokozott fogyatékbevitel akár bélelzáródás is kialakulhat. Naponta 4-6 x egyen keveset, amire azonos időpontban kerüljön sor és az étkezést követő 20-30 perc múlva mindig öblítse le 3 dl tiszta vízzel.

Nyersanyag válogatás szempontjai:

1. Zöldség –és főzelékfélék, gyümölcsök:

Az étrend alapját a magas rosttartalmú zöldségek (zöldbab, zöldborsó, kukorica, fejes káposzta, paradicsom, uborka, retek, cukkini, padlizsán, sütőtök, sárgarépa, zöldpaprika, brokkoli, karfiol, sóska, paraj, lencse, sárgaborsó stb.) és gyümölcsök (kiwi, eper, málna, szilva, őszibarack, alma, cseresznye, meggy, aszalt gyümölcsök, narancs, dió, mogyoró, mandula stb.) adják.

2. Gabonaipari, sütő- és tésztaipari termékek:

A gabonafélék közül teljes kiőrlésűt alkalmazzunk (teljes kiőrlésű lisztből készült kenyerek, péksütemények), zabpehely, árpapehely, búzapehely, barna rizs, búza- és zabkorba, graham liszt.

Búza- és zabkorpával történő dúsításkor (pl. vagdalt, csőbensült) nem szabad megfeledkezni a fokozott folyadékbevitelről. A magas rosttartalmú száraz étel bélelzáródást okozhat!

3. Tej, tejtermékek:

Sovány tejek, joghurt, kefir, félzsíros túró, zsírszegény tejföl, vajkrém, sovány és félzsíros sajtok (pl. Köményes, Óvári, Tolnai sovány sajt, Túra, Medve light).

4. Tojás:

Heti 3-5 db, de a kemény nem ajánlott. Ajánlott a lágy tojás, rántotta, buggyantott tojás.

5. Hús, húskészítmények:

Elsősorban sovány és közepes zsírtartalmú húsrészek: csirkemell, comb, pulykamell, sertéskaraj, comb, lapocka, halak: fogas, busa, heck, tonhal, keszeg, tőkehal, felvágottak közül a párizsi, virsli, Zala, tavasz szelet, gépsonka, aszpikos készítmények, zöldséges felvágottak.

Jellemző ételek, ételcsoportok:

-       Rakott, töltött ételek, vagdaltak jól dúsíthatók zab vagy búzakorpával.

-       Levesek, mártások a folyadékbevitelt növelik.

-       Kisétkezéshez javasolt víz, időnkét szénsavmentes ásványvíz, limonádé, gyümölcslé.

-       A sötétre főzött tea, feketekávé és keserű csokoládé, alkohol fogyasztását mérsékeljük!

Étrendi javaslatok

Jó hatású reggel, éhgyomorra:

  • áztatott aszalt szilva és leve,
  • egy pohár víz (ideális a szobahőmérsékletű, mert a hideg folyadék összehúzza a gyomorban az ereket, ami lassítja a gyomorműködést),
  • kefir, joghurt (hashajtó hatásúak),
  • kovászos uborka és leve (hashajtó hatású),
  • savanyú káposzta leve (hashajtó hatású),
  • lekvárok: szilva, tamarine (szilva-alma lekvár szenna és tamarin tartalommal, ami a bélmozgást elősegíti),
  • egyéni érzékenységtől függően feketekávé, tea.
Mintaétrend

Reggeli:

Csipkebogyó tea, Pulykasonka, Light margarin, Graham kenyér, Paradicsom

Tízórai: 

Joghurt/kefir lehetőleg zsírszegény (esetleg 1 kk zabkorpa)

Ebéd:

Minestrone leves (vagy Paradicsomleves), Rakott brokkoli (vagy Párolt pulykamell vagy Zöldborsófőzelék), Alma

Uzsonna:

Szénsavmentes ásványvíz/Gyümölcstea és Gyümölcssaláta (banán nélkül) (vagy őszibarackos túrókrém vagy Görög saláta)

Vacsora :

Málna tea, Lágy tojás, Teljes kiőrlésű kenyér, Paprika