Mit ehetek | Mit kell enni, ha eljön a COVID-19?
Mit kell enni, ha eljön a COVID-19?

Az egyik kérdés ami ma felmerülhet az fejünkben: Mit kell enni, ha eljön a COVID-19?

Csak, hogy egyértelmű legyek - nincs mágikus étrend, amely segítene. Van néhány információ olyan ételekről és italokról, amelyek csökkenthetik az influenza és a megfázás tüneteit vagy időtartamát, de nem tudunk konkrétan a COVID-19-ről (érthető módon, mivel a vírus annyira új). Az alábbiakban bemutatunk néhány általános útmutatást, amely segít a megbetegedés során az étkezés tervezéséhez. 

A diétának személyre szabottnak kell lennie

Minden, amit eddig tudtunk erről a vírusról, azt jelzi, hogy a tünetek személyenként nagyon változnak. A leggyakoribb tünetek közé tartozik a láz, a száraz köhögés és a légszomj. De néhány ember izomfájdalmat, fáradtságot, fejfájást, torokfájást és emésztőrendszeri tüneteket tapasztalhat, pl. hasmenés.  Csakúgy, mint az influenza esetén, nem biztos, hogy éhesnek érezzük magunkat. Elveszthetjük az íz- és szagérzékelésünket is, ami hatással lehet az étvágyunkra.

A tünetek nagy eltérései mellett még néhány egyéb szempontot is figyelembe kell venni, például mit szeretsz, ha beteg vagy (én például egy finom tyúkhúslevest vagy egy sós perecet, vagy reszelt almát citrommal és mézzel eszek szívesen). Azt is figyelembe kell venni, hogy van-e valaki, aki főz neked, vagy ezt magadnak kell megtenni.

A tüneteidtől és azok súlyosságától, valamint attól, hogy mit szeretsz enni, amikor beteg vagy, és segít-e valaki a főzésben, a diétád más lesz, mint más koronavírusos betegnek. 
Fontos, hogy otthon maradj, ha nem érzed jól magad, forduljon orvoshoz. Az étkezés pedig a fentiek függvénye lesz.

A hidratálás rendkívül fontos 

Az ivóvíz még fontosabb, mint egészségesen, különösen ha lázas vagy, ami miatt több vizet izzadsz ki, vagy ha hasmenésed van. Próbálj sok folyadékot inni, ezek mind jók lehetnek:

  • víz
  • tea mézzel
  • húsleveslé
  • gyümölcslé (50 %-nál magasabb gyümölcs tartalmú)
  • szódavíz
  • elektrolit italok (porban kapható, adalékmentes sport italok)

A mézes tea megnyugtató, és a méz is segít a köhögés csillapításában. Valószínűleg nincs szükséged speciális elektrolit italokra, de ha problémád van az evéssel, hasmenést vagy hányást tapasztalsz, ezek hasznosak lehetnek. A gyümölcslé is segíthet bizonyos tápanyagok beszerzésében, és megkönnyítheti a hidratálást, mivel ízletes.

Fontos, hogy hidratált maradj, és pihenj, amennyire csak tudsz.

Nem csak a táplálkozás, hanem a kalória is számít 

Lehet, hogy hallottad már azt a mondást, hogy "éhezz lázasan, egyél hidegben", de ezt nem támasztják alá a kutatások. A szervezetnek kalóriákra van szüksége, hogy legyen energiája a fertőzések leküzdésében.

Valójában nincs olyan étel, amely látszólag segítene az influenzaszerű tünetek kezelésében. Vannak bizonyos tápanyagok - beleértve a fehérjét, az A, C, D, E vitaminokat és a cinket -, amelyek segítenek támogatni az immunrendszert.

Nem a betegség ideje az új étkezési és kiegészítő rutin kialakításának. Ezeket egészségünk teljében érdemes már megtenni. 
Betegség idején, ha nem vagy éhes, akkor a gyümölcsből és joghurtból vagy mogyoróvajból készült turmix segít a szükséges kalóriák bevitelében. A csirkeleves megnyugtató és hasznos lehet, ha légúti fertőzésed van. A gyömbér segíthet bármilyen hányinger esetén (teában, turmixban, levesben is fogyasztható). Valószínűleg fontosabb lesz, hogy mi az, amit meg tudsz enni és közben elegendő kalóriát is fogyassz, mint hogy attól aggódj, hogy a kellő mennyiségű cinket vagy A-vitamin tartalmú ételeket fogyaszd.

Ételek korlátozása (valószínűleg úgysem akarod őket fogyasztani) 

Az alkohol kiszárít, és gátolja az immunrendszer működését, ezért ha rosszul leszel hagyd ki az alkoholt, és cseréld le valami hidratálóra.

Ha emésztőrendszeri tüneteid vannak, érdemes korlátozni a nehezen emészthető ételeket, például a keresztesvirágú zöldségeket (káposztafélék, karalábé, brokkoli, karfiol, különböző kelek, retek, torma, zsázsa), a babot és a teljes kiőrlésű gabonákat. Több energiát igényelnek az emésztéshez, és emésztőrendszeri gyulladásoknál érdemes kerülni még azokat, amelyek gyulladás fokozó ételek. Könnyen emészthető ételeket fogyassz, mint pl. rizs, burgonya, sárgarépa.

Tudj meg többet gyulladást fokozó és a gyulladás kezelést támogató ételekről.

Légúti problémáknál, torokfájáskor a keksz (és más ropogós, kemény ételek), a fűszeres ételek és bármi, ami nagyon savas (citrom, ecet), irritálhatja a torkodat. Az is lehet, hogy jól tolerálod ezeket az ételeket, ez ismét a tüneteidtől függ.

Mivel tudsz előre felkészülni? 

Érdemes otthon tartania néhány alapanyagot, lefagyasztott ételt és olyan vény nélkül kapható gyógyszert, amelyek segítenek akkor, ha rosszul érzed magad.
Érdemes egy nagy adag csontlevest elkészíteni és kisebb adagokban lefagyasztani. Vásárolj néhány olyan ételt, ami szárazon eltartható vagy jól fagyasztható. Adalék mentes keksz, kovásszal készült kenyér, fagyasztott zöldségek, gyümölcsök. Például a zabpehelykeksz könnyen elkészíthető, tápláló és sokáig eltartható. De érdemes például minőségi, hormon mentes fehérjeszeletet, 100 %-os gyümölcslevet, cukor nélküli mogyoróvajat, és por alapú sport italport is otthon tartani.
Nehéz előre megjósolni, mit kívánsz majd, mit tudsz megenni, mert mindenkit másképp érint ez a vírus.

A legjobb, amit tehetsz a megbetegedések megelőzése érdekében

  • Életmódodban figyelj arra, hogy az immunrendszeredet támogasd – elegendő alvás, egészséges étkezés, megfelelő hidratálás, folyamatos stresszkezelés, mindennap pozitív hozzáállás, elsősorban teljes növényből készült étrend-kiegészítők fogyasztása.
  • A háztartáson kívüli emberekkel való szoros kapcsolat korlátozása, találkozás szabadban és megfelelő távolságtartással és maszkban.
  • Viseld megfelelő módon a maszkot.
  • Utcán ne dohányozz, mert ezzel a többieket magasabb kockázatnak teszed ki.
  • Gyakran moss kezet jól oldódó magas PH-ú (9-10) szappannal.
  • Tartsd tisztán a lakásod, főleg a gyakran használt felületeket.
  • Ha lehet, keress klórmentes tisztító- és fertőtlenítő szereket, mert a klór az immunrendszert gyengíti.

Forrás: www.eatingwell.com

Képforrás: www.canva.com

Köszönjük, hogy itt jártál!
Egészséges étkezést kívánunk: Bea, Csilla és Anita
Mit-ehetek? - Étrendek az egészségért csapata


Kapcsolódó blogbejegyzések

További bejegyzések