Mit ehetek | Mit fogyasszunk: Csapvizet, Ásvány vizet vagy Tisztított vizet? Gondolkodjunk közösen erről!
Mit fogyasszunk: Csapvizet, Ásvány vizet vagy Tisztított vizet? Gondolkodjunk közösen erről!

Mit fogyasszunk? Melyik vizet válasszuk? Melyek az előnyei és hátrányai a különböző vizeknek? Gondolkodjunk közösen erről!

Ma már a víz is egy óriási üzlet lett! Ha akarjuk, ha nem, részeivé váltunk ennek az óriási üzletnek! 
Erre a termékre is igaz, hogy egy csomagként kell rátekintenünk. Nem elegendő csak és kizárólag a víz minőségéről beszélnünk. 

A Magyar ásványvíz, gyümölcslé és üditőital Szövetség oldalán az alábbi részlet található a csapvíz hálózatról: 
"A legnagyobb különbség a csapvíz és a palackozott víz között az elosztási rendszerben van. A csapvizet csőrendszerek szállítják, amelyek biztonságossága erősen változó. Egy város a vizének 18-44 %-át veszíti el a szivárgó, lyukas csövek miatt. Ezek a csövek sokszor ugyanazokban az árkokban futnak, mint a szennyvízcsöveink. Kimutatták, hogy még normál működési viszonyok között is előfordulnak olyan nyomásváltozások az elosztó rendszerben, amelyek külső behatolást okoznak a csövek külsejéről a belsejébe, lehetővé téve, hogy szennyvíz kerüljön az ivóvízhálózatokba. Ez a nyílt elosztási rendszer sokkal inkább sebezhető a szennyeződés tekintetében.

A palackozott víz ugyanakkor sokkal ellenőrzöttebb eljárást alkalmaz, amely a forrástól a palackozásig kivédi a külső szennyeződést. Ezen kívül a palack higiénikusan megőrzi a minőséget."

Sajnos a csőhálózatra vonatkozó megállapítások igazak. Gondoljunk csak bele. Mikor került a csővezeték jórésze lerakásra? Milyen anyagból készülnek ezek a vezetékek? /Abban biztosak lehetünk, hogy nem orvosi fémből, aminek jóval nagyobb élettartalma van és még higiénikusabb is lenne./

Egy másik részlet szintén a fenti Szövetség oldalásról:
 "A természetes ásványvíz Magyarország nemzeti kincse, nagyon értékes, egészséges, eredeténél fogva tiszta, minden kémiai és mikrobiológiai szennyeződéstől és emberi beavatkozástól mentes, természetes élelmiszer. A táplálkozási, valamint általánosan az emberi szervezet életműködése szempontjából kedvező összetételben és mennyiségben tartalmaz ásványi anyagokat, makro- és mikroelemeket. Szigorú követelményeknek kell megfelelnie egy víz minőségének ahhoz, hogy természetes ásványvíznek nevezhessék, és ezt a megfelelőséget hivatalos hatóság, az Országos Gyógyhelyi és Gyógyfürdőügyi Főgazgatóság elismerése bizonyítja."

Igen ám, de ha bemegyünk a boltokba, akkor ott azt láthatjuk, hogy az ott kapható ásványvizek egy része nem is magyar, és a többsége nem a fenti idézetben olvasható magas minőségű ásványvíz. Ráadásul szinte mindegyik ásványvíz nem visszaváltható, egyszer használatos műanyagpalackban kapható!!!
Mind a palack, mind pedig a 6 palackonként az azokat összefogó műanyag fólia mára az egyik legnagyobb környezetszennyezést okozó dolog lett! 
Ráadásul a műanyagpalackokból a műanyag szemcsék kioldódnak a vízzel, ami az emésztőrendszerünkben komoly károkat okoz!
Ha véletlenül találunk minőségi ásványvizet, akkor is elgondolkodtató, hogy ezeket is valahogy tartósítani kell, hogy évekig elálljanak a palackokban.

És még valami! A műanyagból olyan anyagok oldódnak ki a vízbe, mely endokrin rendszerünket károsítja. A kutatások a lakosság körében megnövekedett meddőség egyik kockázati tényezőjeként is megemlítik az ételek, italok csomagolóanyagaiból kioldódott vegyületeket.

1979-ben átlagosan évi 2 l ásványvizet fogyasztottunk. Ez 2018-ban 126 l volt, átlagosan. Ez azt jelenti, hogy vannak, akik továbbra is alig isznak ásványvizet, míg mások 300-1000 litert - tehát jó pár száz palacknyit - is elfogyasztanak éves szinten.

Sokan az újrahasznosítható műanyagok kapcsán azt hiszik, hogy megoldódott a műanyagpalack kérdés. Pedig az igazi környezeti károk csak ezzel kezdődtek. Például a ruháinkba kerül felhasználásra a palackokból készült műanyagszál. Szinte minden ruha tartalmaz legalább 5 %, de inkább több polisztirolt. Nézd meg a ruháid címkéjét!
Ezt pedig mosáskor a középkategóriás vagy még ennél is rosszabb minőségű pormosószerek kidörzsölik és már be is került a szennyvízhálózatba, onnan a felszíni vizekbe és vissza a csapvízbe! Onnan pedig az emésztőrendszerünkbe kerül, ahol krónikus gyulladást okoz! 
Így a palackos ásványvíz pártiak végleg elintézték a csapvizet, mint iható vízforrást!

A csapvíz kéznél van, már sok további környezeti szennyeződést nem okoz. De így a hálózatból és a műanyagokból kioldódó szennyeződésekből (nem beszélve a hormonokról, növényvédőszerekről és mikroműanyagokról) egyre több található benne.

Eddigieket összefoglalva:

Bár az ásványvizek a forrásuk helyén talán az egyik legjobb választás lenne, de a csomagolása miatt szinte az egyik legkárosabb termékké nőtte ki magát. Minden élőlényre és az egész bolygóra nézve órási károkat okozott ennek a terméknek ilyen mértékű fogyasztása! 

Mi lehet a megoldás?

Maradt a tisztított víz. Viszont ezen a piacon is sok az álmegoldás, az egészségre káros tisztítási mód. A félmegoldások. És a tisztító berendezések karbantartásának elhagyásából adódó egészségkárosító hatások.

A víztisztító kisberendezések közül három kategóriát különböztethetünk meg: a fordított ozmózisos (RO) membránnal ellátott készülékeket, a kancsós kisberendezéseket és a az aktív szén patronnal ellátott berendezéseket.

1. Az ozmózisos készülékek szinte 100 %-os tisztítást végeznek.

A WHO viszont kiadta a figyelmeztetést a RO típusú viztisztító készülékekre, mert mérhetően és bizonyítottan már néhány hónapos használat után egészségkárósító hatása van az ilyen típusú víz fogyasztásának. Hogy lehet ez? Nos ez az egyre növekvő vitaminhiánnyal függ össze.

Még egy dolog, amit tudnunk kell. Az a visszatöltés. Honnan származik a visszatöltésre használt anyag, és mely kutatóintézetekkel együttműködve alakították ki a visszapótlósra kerülő anyagokat, milyen tesztek, vizsgálatok igazolják azt, hogy azok valóban a szervezetünkbe beépülnek? 
Sajnos ilyen hivatkozás nem igazán található egyik készüléknél sem.

Gyermekek, csecsemők nem fogyaszthatják ezt a vizet! Még visszapótlásos víztisztító esetén is csak a legmagasabb minőségű kategóriába tartozóknál fordulhat elő, hogy kisgyermekek megihatják. (Ezek több százezer forintba kerülnek már.)

2. A kancsós kisberendezések a klórt és származékait, az ólmot és arzénszennyeződést csökkentik, de összeségében csak részleges tisztításra alkalmasak. Gyermekek az ebből a vízből készült ételt, italt nem fogyaszthatják!

A 3. megoldás az aktívszenes szűrőket tartalmazó berendezések. Ha csak aktívszenet tartalmaznak, akkor olcsóbbak, de a szénpatronban koncentrálódó sok szerves-anyagon igen könnyen elszaporodnak a baktériumok. A problémát legelterjedtebben pl. ezüsttel impregnált aktív szén adszorbens alkalmazásával, vagy beépített UVC lámpa alkalmazásával küszöbölik ki. Mind az impregnálás nélküli szénpatron, mind az UV-lámpa nélkül használt készülék közvetlen veszélyt jelent a fogyasztóra.

Nos most legyünk okosak!

  • Csapvíz kihúzva a listáról.
  • Ha van gyermeked, unokád vagy rokonod, akkor a palackos ásványvíz nem jöhet nálad szóba a környezeti károk miatt!
  • A 3 házi víztisztítóból 2 az, ami alaposabb tisztítást végez, de az ozmózisost a WHO egyáltalán nem ajánlja, és csak megfelelő minőségű visszapótlású anyagok esetén jöhet szóba.
    Az aktív szenes pedig csak UV lámpás változatával.
    Viszont ezek a víztisztító rendszerek bőven 200.000 forint felett találhatók csak a piacon. Ha véletlenül 50-100.000 forintért vennél új víztisztítót, abban biztos lehetsz, hogy nem megfelelő minőségűt, SŐT! független minősítésekkel biztosan nem rendelkezőt kínálják neked.

A következőt javasoljuk:

  • A víztisztító berendezés választásakor ne az eladó hókusz-pókusz bemutatójára hagyatkozz! Egy kis elektromosság, egy kis színeződés és máris be vagy csapva. 
  • Meg kell nézni a független minősítéseit! Rendelkezik-e független nemzetközi szervezet minősítésével, vagy csak ajánlásokkal! Ez utóbbi nem számít szakmai elismerésnek!
  • Ha nagyon óvatos vagy, akkor bevizsgáltatod a vizet, amit nálad otthon a csapvízből előállít a tisztító berendezés.
  • Csak olyat válassz, amely megelégedettségi garanciával rendelkezik, lehetőleg több, mint 60 napra vonatkozóan. Vagyis visszafizeti a gyártó a teljes vételárat, ha bevizsgáltatva a vizet vagy használva otthon a víztisztító készüléket, nem vagy elégedett! Miért a minimum 60 nap? Hogy legyen időd bevizsgáltatni a vizet, ha akarod!

Egy ilyet tudunk ajánlani: az espringet! Rendelkezik független minősítésekkel, babavizet állít elő, aktívszén + UV lámpa kombinációval rendelkezik és 280.000 Ft környékén megvehető. Ja, és 90 napos megelégedettség garanciát vállal a gyártó! (Ugye elsőre te sem tudod mit jelent? Mi se tudtuk, amíg részletes tájékoztatót nem kértünk erről.)

Ha e víztisztítóval kapcsolatban további információt ITT találsz!

Vigyázz, sok forgalmazó leszólja a másik termékét! Csak abban bízz meg, aki megelégedettségi garanciát vállal! Ha nem tetszik a víz íze, minősége vigye vissza az árút és fizesse vissza a készülék teljes összegét!

Források:

www.febesz.eu
www.asvanyvizek.hu

www.admin.foreverandaday.com/pdf/products/ESP%20PDF/espring.pdf
https://www.who.int/water_sanitation_health/dwq/nutrientschap12.pdf

Képforrás: www.canva.com

Köszönjük, hogy itt jártál!
Egészséges étkezést kívánunk: Bea, Csilla és Anita
Mit-ehetek? - Étrendek az egészségért csapata


Kapcsolódó blogbejegyzések

    No results found.
További bejegyzések