Mit ehetek | Hogyan kerüld el gyermekednél a nem evés akaratcsatát?
Hogyan kerüld el gyermekednél a nem evés akaratcsatát?

Nem eszik meg semmit gyermekünk? Utálja a zöldségeket? Állandóan csak játszik az asztalnál? Annyit nasizik, hogy rendes ételt már nem akar enni?
Meg fogsz lepődni, ha pár hétig kipróbálod ezeket a tippeket!

A gyerekeknek gyakran az a problémájuk, hogy sokkal nagyobb önállóságra van igényük, mint amennyit szülőként adunk nekik. Az étkezés egy olyan terület, ahol otthoni körülmények között, bátran átadhatjuk a döntési stafétabotot gyermekünknek.

Amikor esztek mi van az ételen kívül az asztalon, ami elvonhatja a figyelmét? Tegyél el mindent az asztalról, csak étel és evőeszköz legyen ott.

A gyermekednek van-e bármi beleszólása, hogy mi kerül a tányérjára és mennyi? Ha eddig mindig összekészített tányért tettél elé, lehet, hogy az önállóságát sértette, hogy nincs beleszólása az egész étkezésébe. Érdemes nagy tányérokon különböző dolgokat feltálalni az asztal közepére és engedni, hadd szedjen magának ő, és bátran ráhagyhatjuk azt is, mennyit szed a tányérjára. Egy egészséges gyermek nem fog éhen halni a nemevésben. Amennyit a szervezete kíván, azt így vagy úgy meg fogja enni.
Érdemes előre átgondolni, mi kerüljön a közös asztalra, aztán mindenki ott szedje ki magának az ételt. Ha csak 1 féle főételt készítünk, akkor a köretet, salátát és húst vagy húspótlót külön-külön tálba tegyük. Ezzel önálló döntési lehetőséget biztosítunk gyermekünknek.

Ráadásul azt is láthatja, mi hogyan állítjuk össze saját tányérunkat. Ez arra is alkalmat adhat, hogy kedvenc szuperhőseiről beszéljünk, milyen sok értékes tápanyagot tartalmazó ételt fogyasztottak el, hogy szuperhőssé váljanak.

Így egy-egy új ízt, ételt kitehetünk a közösbe, akár olyat is, amit magunk se ettünk még. Közös ételkóstolásba csaphatunk. És semmi baj, ha senkinek se ízlik, ezen csak egy jót kacaghatunk. Ha olvasta, látta már a Harry Pottert, akkor csak a mindenízű cukorkáról kell említést tennünk. 

Ha nem eszik vagy már nem akar többet enni, kérdezzük meg, hogy tele van-e a pocija, mert legközelebb csak - itt mondjuk meg mikor - eszünk. És hagyjuk, hogy felálljon az asztaltól. Persze, ha közös beszélgetésben vagyunk, vonzó lehet számára, hogy továbbra is együtt üljön velünk az asztalnál. De ha mással kezd játszani, jobb, ha azt nem az étkezőasztalnál teszi. Ez lassan megtanítja őt, hogy étkezéskor evés van, és nem játék.

Semmit nem eszik, utána fél órán belül a kedvenc nasiját követeli? Lehet, hogy ezért nem eszik az asztalnál, mert tudja, hogy mit fog kapni kicsit később?
Étkezés után tegyünk az asztalra egészséges nasit, de csak keveset. Mondjuk meg gyermekünknek, hogy kiteszünk neki valamennyi ételt, ha netán mégis megéhezne, szolgálja ki magát bátran az asztalról. Így elkerülhetjük azt, hogy meg kelljen tagadnunk a nasi adását, mi döntjük el, hogy mi kerüljön ki az asztalra két étkezés között, és gyerekünk dönthet róla, miből és mennyit eszik. Az egészségtelen nasikat pedig hagyjuk a boltban.
Ha nem bírjuk ki, és az őrületbe kerget minket a kezdetekben, hogy csak is azt hajlandó enni, legrosszabb esetben gyalog induljunk vele a boltba. De jobb, ha közösen készítünk valami hasonlót. „Szívem, ez most nincs, de tudom miből készül, gyere csináljunk magunknak közösen még finomabbat.”

A célunk szülőként az, hogy gyermekünk megtanulja „meghallani” saját teste üzeneteit. Megtanulja a hosszú távon egészséget adó táplálkozást. Ehhez fokozatosan át kell adnunk az étkezése feletti irányítást a mi kezünkből az ő kezébe. Ha mindig mi kontrolláljuk az étkezését, hogyan tanulná meg mi jó a testének és mi nem?

Amit itt „erőltetni” tudunk, sőt, erőltetnünk kell, az a minta, mi hogyan és mit táplálkozunk.

Képforrás: www.canva.com
Forrás:
www.todaysparent.com

Köszönjük, hogy itt jártál!
Egészséges étkezést kívánunk: Bea, Csilla és Anita
Mit-ehetek? - Étrendek az egészségért csapata


Kapcsolódó blogbejegyzések

További bejegyzések