Mit ehetek? | Epe diéta

Epe diéta

A sok zsiradékot tartalmazó táplálékok kiváltják az epehólyag erőteljes összehúzódását, így az epekövek bekerülhetnek az epeutakba, erőteljes epeköves rohamot kiváltva. Ebből indul ki a diéta: zsírszegény, kalóriaszegény, fűszerszegény étrend. Többszöri kis étkezés ajánlott. Az epeköves roham esetén orvos, dietetikus írja elő az étrendet, rohammentes időszakban a fenti diéta alkalmazható.

E diétának megfelelő ételeket itt találsz.

Mi az epebetegség?

Jó tudni, hogy az epekövesség az európai népesség 15 százalékát érinti. De az epekövet hordozók közel háromnegyede tünetmentes, ami szerencsésnek hangzik, ám ettől még veszélyesebb.
A tipikus magyar konyha nem a kíméletességéről ismert, pedig a zsíros és fűszeres ételek, a bő olajban sütött finomságok, a pörköltek hosszú távon, főleg a mozgáshiányos életvitel mellett koránt se tesznek jót emésztőrendszerünknek. A problémák akár évekig is észrevétlenül maradhatnak ezért figyeljünk magunkra. Ha egy kiadós étkezés vagy zsírosabb étel elfogyasztása után puffadást, emésztési zavart tapasztalunk magunkon, tanácsos megvizsgáltatni magukat a komolyabb problémák megelőzése érdekében.

Az epehólyag a máj alsó felszínén, a jobb bordaív alatt helyezkedik el. Testünkben a máj választja ki a zsírok lebontásához szükséges epeváladékot  Az epehólyag feladata a májban termelődött epe tárolása. Amikor a gyomortartalom a patkóbélbe jut, az epehólyag összehúzódik, és az epe a közös epevezetéken át a patkóbélbe ömlik.
Ha az epehólyag valamiért nem tud megfelelően kiürülni, az epe összetétele megváltozik, besűrűsödik, ennek következtében az epeváladékból változatos nagyságú és anyagú kövek képződnek.
Ilyenkor előfordulhat, hogy az addig tüneteket nem okozó kő vagy kövek elzárják az epevezetéket. Ekkor a jobb bordaív alatti heves, görcsös jellegű vagy késszúrásszerű fájdalomat érzünk. Ha az epehólyag nem tud ürülni, az el nem folyt epe elfertőződik, epehólyag-gyulladás alakulhat ki, amit a görcsök mellett magas láz, hányás és sárgaság jelez. Az epepangáskor, vagyis az epehólyag ki nem ürülésekor az epefesték nem színezi meg a székletet, ezért az világos agyagszínűvé válik.

Epebetegség okai

Leggyakoribb epebetegségek az epehólyag-kövesség, az epevezeték-kövesség, valamint az epehólyag és az epeút akut és krónikus gyulladása (ilyenkor a gyulladást epekövek és különböző baktériumok okozhatják).

Amellett, hogy az epeproblémákra való hajlam öröklődhet, az epe betegségei összefüggésbe hozhatók a nem megfelelő táplálkozással (az állati zsiradékban, finomított cukrokban gazdag étrend, a fehér liszt gyakori használata, a rostszegény étkezés), a magas koleszterinszinttel, az elhízással, a cukorbetegséggel. De kialakulhat epekő radikális diéta következményeként is.
Epeproblémával a nők gyakrabban küzdenek, mert náluk további kockázati tényezőt jelentenek, a terhesség és a szoptatás időszaka, az éhezés és a drasztikus fogyókúrázás is.

Ám az esetek döntő többségében elsődlegesen a mozgásszegény életmód és a nem megfelelő táplálkozás a betegség fő oka.

Epebetegség tünetei

A legtöbb epekő hosszú időn át tünetmentes, sőt az is lehet, hogy egész életen át sohasem okoz panaszt. Az epekövet hordozók közel háromnegyede tünetmentes.

Tünetként általában görcs nélküli puffadást, hányingert, teltségérzetet érzékelnek magukon az epekövességgel küdzők.
Epeköves roham általában zsíros ételek fogyasztása után jelentkezik, és néhány perctől akár több óráig is eltarthat. A fájdalom, mely rendszerint a jobb bordaív alól indul, kisugározhat a hátba, illetve a jobb karba is. Gyakran előfordul hányinger, hányás, böfögés. Ritkábban előforduló tünetek a felhasi teltségérzés, puffadás.

Az epe gyakran jelentkező görcsös fájdalmát az epehólyag-gyulladás okozza, mely rendszerint akkor jön létre, ha az epehólyag összehúzódása során az epekő megmozdul, és átmenetileg elzárja az epehólyag kivezető csövét.
Az epehólyag-gyulladás lázzal, görcsös jobb felhasi fájdalommal jár, mely a hátba, a jobb lapockába sugározhat. Gyakran előfordul kísérő tünetként hányinger, hányás is. Enyhe sárgaság epehólyag-gyulladáskor is kialakulhat. A sárgaság fokozódása mindenképpen epeelfolyási zavart jelez.

Az elzáródás általában csak átmeneti, görcsoldók hatására, vagy akár magától – azaz spontán – is megszűnik.
Enyhe görcs esetén, meleg borogatással, masszírozással, görcsoldó készítmények alkalmazásával, a fájdalom mérsékelhető, megszüntethető.
Ha az elzáródás tartós, akkor heveny epehólyag-gyulladás alakulhat ki, ami erős, nem szűnő fájdalommal, lázzal esetleg hidegrázással jár. A többször ismétlődő gyulladás krónikussá válhat, és ilyenkor az epehólyag zsugorodik, a fala megvastagodik. Ha a görcsös tünetek sűrűn jelentkeznek, sebészeti beavatkozás is szükségessé válhat.

A panaszokat nem okozó epeköveket is el kell távolítani. Minél apróbbak, annál veszélyesebbek. Az apró kő könnyebben zárhatja el az epehólyag kivezető csövét, tehát könnyebben okoz epehólyag-gyulladást, vagy az epevezeték elzáródást okoz, rosszabb esetben a hasnyálmirigy vezeték elzáródását okozhatja, ami már az életet is veszélyeztetheti.

Epeproblémák kezelése

A legtöbb epeköves beteg túlsúlyos, ami nem meglepő, hiszen a zsírban, kalóriában gazdag táplálkozás, a mozgásszegény életmód elősegíti az epekövek képződését. A diétánál elsősorban az elfogyasztott zsír mennyiségét kell minimálisra leszorítani. Az is fontos, hogy az epebeteg gyakran, de egyszerre csak keveset egyen. Így az epehólyag gyakrabban ürül, de nem kell túl erősen összehúzódnia.
Megfelelő táplálkozás és testmozgás mellett az epebetegségek kialakulásának kockázata jelentősen csökken.

Néhány természetes "gyógyszer":

  • A fekete retek fogyasztása rendkívül kedvező hatású. Reszeljük le, nyomkodjuk ki a levét, és egy evőkanálnyi mennyiséget fogyasszunk belőle vacsora után. Ha mégis zsíros ételt fogyasztanánk, együnk mellé felszeletelt, néhány órára kevés sóban állni hagyott feketereteket.
  • A májvédő hatásáról ismert máriatövismagból minden reggel egy kis kanálnyit kell jól szétrágva, vagy előtte megtörve, őrölve megenni.
  • Hatásos lehet, ha fél citrom levét egy nagy pohár langyos vízbe facsarjuk. Ezt még a reggeli étkezés előtt fél-egy órával igyuk meg. Ez egyben lúgosító hatású is.
  • Mecsek epehajtó teát olyan gyógynövényekből állították össze, amelyek kifejezetten erre a problémára javasoltak. Az elkészített teából naponta két-három alkalommal a főétkezések előtt fél órával 2-2 dl fogyasztandó. 
  • A borsmenta teája görcsoldó, menstruációs görcsre, emésztési felfúvódásra is alkalmazható, fokozza az epetermelődést és megakadályozza az epekő kialakulását.
Diéta szerepe az epebetegség kezelésében

Először is TILOS koplalni! Az étkezések kihagyása, mivel az a máj epetermelését nem serkenti, így az epehólyag összehúzódását szünetelteti, ami kedvez a kövek kialakulásának.
Napi négyszeri-ötszöri kisebb mennyiségű, zsírban szegény, rostban gazdag étrend ajánlott, mert a rendszeres időközönként fogyasztott kisebb adagokkal megelőzhető az epehólyag hirtelen, drasztikus összehúzódása, ezáltal a görcsroham is elkerülhető, vagy mérsékelhető.
Az általános irányelvek mellett mindenkinek saját magát kell megfigyelnie, mire érzékeny. Pl. ehet-e tojást, hagymát, vagy uborkát, vagy más epegörcsöt okozó ételt? Meg kell figyelnie olyanokat, hogy a paradicsom egészére, vagy a magjára, a levére, vagy a héjára görcsöl? Ezek hatása egyénenként és általános állapotunktól, egyéb érzékenységeinktől  függően eltérő lehet. Ezért is alakítottuk ki az oldalunkon a „Ne legyen benne lista” szolgáltatást. Erről bővebben a Hogyan működik alatt olvashatsz.

A roham után közvetlenül, vagyis akut időszakra más irányelvek, javaslatok vonatkoznak, mint az azt követő, krónikus időszakra. Az akut időszak elveit itt nem tárgyaljuk, mert oldalunk csak az idült, krónikus betegségek esetén ehető ételeket tartalmazza.

Krónikus, idült panaszok eset a diéta fő célja, hogy elősegítse az epe ürülését, valamint megelőzze a görcsös összehúzódásokat. Az étrend itt is, mint sok más betegség esetében nagyban hasonlít az egészséges táplálkozás elveihez. Fontos a rendszeres, kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozás.

Az étrend alapját a teljes kiőrlésű gabonából készült termékek, a zöldségek, gyümölcsök képezik, kiegészítve sovány húsokkal és húskészítményekkel, halakkal, valamint a sovány tejjel és sovány tejtermékekkel.

  • A legfontosabb, amit be kell tartani, az a növényi és állati eredetű zsiradékok mennyiségi megszorítása. A zsírbevitelről viszont nem szabad teljesen lemondani, csak erősen korlátozni, mert a zsír teljes elhagyásával növekszik az epekő kialakulásának veszélye. Ilyenkor az epehólyag túl ritkán végez összehúzódást, nem bocsát ki elég epét. Napi kb. fél deci olajnak, vagy 2 evőkanál zsírnak megfelelő zsiradék fogyasztása javasolt.
  • Cukor tartalmú ételek, élelmiszerek fogyasztásának visszafogása. A cukor kedvezőtlenül befolyásolja az epe összetételét, kedvezőtlen hatása van a betegség lefolyására, mivel a túl sok édesség izgatja a gyomor és a belek nyálkahártyáját.
  • Legalább napi 3 liter folyadék, tiszta víz (nem szénsavas) és leves fogyasztása.
  • A koffein és alkohol tartalmú italok kerülendők. Ráadásul az éhgyomorra ivott kávé fokozhatja az epekőképződést.
  • Étrendünkben növeljük a leves arányát. A levesek általában egyszerre táplálóak, rostban, vitaminban gazdagok, könnyen emészthetőek, és a megfelelő folyadék-bevitelhez is hozzájárulnak. Természetesen ez a krémlevesekre kevésbé igaz, hisz azok magas zsírtartalmúak. Ezeket kerüljük.
  • Ne süssünk olajban, zsírban, inkább más eljárással készítsük ételeinket (párolással, főzéssel, grillezéssel).
  • A szénhidrátbevitel megszorításra akkor van szükség, ha a beteg elhízott, egyébként kiválóan beilleszthetők az étrendbe. A betegek részére elsősorban a magasabb rosttartalmú termékek ajánlottak a pangó epesavak megkötésére, valamint a székrekedés megszüntetésére.
  • A zöldség- és főzelékfélék fogyasztását nem tiltja semmi, rosttartalmuk miatt jó hatással vannak a bélműködésre, segítenek az epebetegekre jellemző székrekedés elkerülésében. Ami számunkra nem megfelelő, puffadást netán görcsöt okoz, azokat hagyjuk el, vagy próbálkozzunk más módon elkészíteni. Például főzzük őket fedő nélkül, hámozzuk meg, vagy sózzuk enyhén be egy éjszakára (zöldségtől és ételtől függően).
  • A napi húsmennyiség ne legyen több 100-150 g-nál, és érdemes minél vékonyabb szeletekre és merőlegesen vágni a húst, a jobb emészthetőség elérése érdekében.
  • A zöldfűszerek javítják az étvágyat és elősegítik az emésztést.