Mit ehetek | A cink szerepe - Betegségek megelőzése erős immunrendszerrel
2020 márc 23
A cink szerepe - Betegségek megelőzése erős immunrendszerrel

Koronavírussal szemben az egyetlen ami segíthet, az erős immunrendszer, a csapból is ez folyik. A C és D vitamin készletek szinte teljesen kiapadtak. Megfeszített ütemben dolgoznak a gyárak, hogy a C és D vitamin utánpótlásról gondoskodjanak. Mindeközben a Cinkről alig esik szó. Pedig a 3 immunerősítőnek tartott vitamin és ásványianyag - a C, a D és a Cink - közül a Cink áll a dobogó legfelső fokán.

Az immunrendszerünket több oldalról kell megtámogatnunk. Alvás, mozgás, stresszmentes (illetve stresszt jól kezelő) életmód, rostdús táplálkozás (állapotnak megfelelően megválasztva) vízfogyasztás, minőségi és megfelelő mennyiségű táplálék, organikus növényi koncentrátumokból készülő étrend-kiegészítők azok, amelyek együttesen erősítik.

A héten cinkben gazdag ételeket osztunk meg facebook oldalunkon.

A  cink szerepe a szervezetben:

"Legfontosabb szerepe talán a sejtek határoló hártyájának, vagyis a sejtmembrán integritásának fenntartásában van. Cink nélkül a membrán sérülékennyé, és a káros hatásokkal szemben kevésbé ellenállóvá válik, amely a sejt életképességének nagymértékű csökkenését vonja maga után. Mindezek függetlenek a sejttípustól, vagyis valamennyi sejtre jellemzőek." (webbeteg.hu)

A cink támogatja az immunrendszer működését, segíti a szervezetet a baktériumok és vírusok elleni küzdelemben.

Védelmet nyújt a nátha- és influenzavírusok, továbbá más fertőzések, például a kötőhártya-gyulladás ellen is.

Segít a nátha megelőzésében, ha a beteg az első tünetek megjelenését követő 24 órán belül kezdi el szedni, le is rövidítheti a betegséget.

Lassítja a vírusok szaporodását, illetve akadályozza, hogy azok bekerüljenek a légutakat belepő nyálkahártya sejtjeibe.

Elősegíti továbbá a sebek gyógyulását, de olyan bőrproblémák esetén is hatásos lehet, mint az ekcéma, az akné vagy a rosacea.

Természetes cinkforrások:

Jelentős mennyiségű cinket tartalmaz az osztriga és a hering, ezek után következik a marhamáj, a marhahús, bárányhús, tehéntej és a tojás. A növények közül pedig a teljes kiőrlésű gabonafélékben, a hüvelyesekben (babok, csicseriborsó) és a magokban, főleg a kesudióban, mandulában, található sok cink.

Kövess minket a facebook oldalunkon is.

Köszönjük, hogy itt jártál!
Egészséges étkezést kívánunk: Bea és Csilla 
Mit-ehetek? - Étrendek az egészségért csapata


Kapcsolódó blogbejegyzések

  • 2023 szept 15
    Egészséges víz = egészségesebb család
    • Immunrendszerünk támogatása
    1. Tiszta víz: Az egészséges víznek tisztának kell lennie. Ez azt jelenti, hogy nem lehetnek benne szennyeződések, szemetek, vagy káros anyagok. 2. PH-érték: A víz PH-értéke is fontos. Az...
  • 2020 szept 15
    Immunfitness
    • Immunrendszerünk támogatása
    A jobb ellenálló képességhez a legtöbbször ugyan azok járulnak hozzá, mint az egészségünkhöz: Valódi, minél kevesebb adalékot, vegyszert tartalmazó ételek. Ma már szinte lehetetlen 100 %-ban...
  • 2020 júl 16
    Van gyulladás a testben? Mit ehetek?
    • Immunrendszerünk támogatása
    Az életmódunkkal (ó, már megint az életmód!) kiválthatjuk vagy épp gátolhatjuk a gyulladások keletkezését szervezetünkben. Persze a külső tényezők, mint mostanában a szúnyogcsípés vagy vírusok...
További bejegyzések